Manuální lymfodrenáž je technika ovlivňující lymfatický systém.
Manuální lymfodrenáž, někdy nazývaná také ruční lymfodrenáž nebo lymfatická masáž, je jemná technika, která ovlivňuje lymfatický systém. Ten slouží k odvodu lymfy (mízy – jedná se o mimobuněčnou tekutinu s obsahem bílkovin a tuků) a zároveň se podílí na obranyschopnosti organismu.
Manuální lymfodrenáže mají nejen výrazný zklidňující efekt, ale také snižují bolest a uvolňuje zvýšení napětí v lymfatickém (mízním) systému. Mají využití v léčbě různých onemocnění, v kosmetice a regeneraci. Lymfodrenáže projasňují pleť, při pravidelném provádění zlepšují imunitní systém, pomáhají v boji proti akné, při obezitě nebo lipedému. Také regenerují podkoží, lze je tedy využít i při boji proti celulitidě. Lymfodrenáže mají relaxační účinek, pokud chcete nechat odpočinout vaši mysl i vaše tělo a zároveň udělat něco pro své zdraví, jsou manuální lymfodrenáže tou nejlepší volbou.
V neposlední řadě se využívají také pro léčbu některých onemocnění jako jsou lymfatické otoky (způsobené nedostatečnou funkcí mízního systému), migréna a při artrózách. Také po operacích a úrazech, ve sportu pro rychlejší regeneraci po sportovních výkonech.
Co můžete dělat, pokud trpíte lymfatickými otoky
Zde naleznete několik rad a doporučení, která Vám mohou pomoci, pokud trpíte lymfatickými otoky. Lymfatické otoky nelze vyléčit, ale pokud budete dodržovat následující rady, můžete zmírnit jejich dopad a omezit jejich rozvoj.
Pokud spíte na boku, nespěte na postižené straně – zhoršujete průtok krve a lymfy (mízy).
Nekoupejte se v teplé vodě, raději se sprchujte.
Oblečení a doplňky, které nosíte by neměly být těsné a zařezávat se do kůže.
Nevystavujte se zbytečně slunci, vždy používejte opalovací krémy.
Nezapomeňte vypít každý den 2-3 litry tekutin, nejlépe čisté vody.
Pokud to jde, sportujte.
Snažte se postiženou oblast nezranit, veškeré rány a oděrky pečlivě ošetřete.
Pokud pijete minerální vody, neměly by tvořit hlavní příjem tekutin. Snažte se vybírat takové vody, které mají nízký obsah sodíku (pod 60 mg/l).
Kdy byste neměli absolvovat lymfodrenáž
Na manuální lymfodrenáže byste nikdy neměli chodit, pokud jste prodělali nádorové onemocnění a Váš lékař – onkolog Vám nedovolil lymfodrenáže absolvovat. Lymfodrenáže také nejsou vhodné při jakémkoli akutním infekčním onemocněním nebo pokud máte hnisavé rány. Po poradě s lékařem je možné absolvovat lymfodrenáže pokud máte vysoký krevní tlak, nemocná játra, ledviny nebo štítnou žlázu. Pokud si nejste jisti, zda je pro Vás manuální lymfodrenáž vhodná, neváhejte se obrátit na svého fyzioterapeuta nebo lékaře.
Pokud budete mít další otázky ohledně manuálních lymfodrenáží, využijte naši poradnu nebo nás kontaktujte.
Kontaktujte nás