fyzioterapie, rehabilitace Praha 3
Header

Skolióza

Březen 1st, 2013 | Posted by Eva Prokůpková in O páteři

V dnešním dílu seriálu o páteři si budeme povídat o jednom z častých onemocnění páteře, o skolióze.

Co je skolióza?

Skolióza je onemocnění, při kterém je páteř při pohledu zezadu vychýlena do strany (viz obrázek). Název pochází z řeckého skolios,což znamená zahnutý.

skolioza 177x300

Zakřivení páteře při pohledu zezadu

Skolióza může být vrozená nebo způsobená různými onemocněními páteře, svalů zad, nervů nebo centrální nervové soustavy. Skolióza se také může objevit bez známé příčiny, takové skolióze se pak říká idiopatická a objevuje se nejčastěji.

Skoliózu můžeme také rozlišovat podle velikosti vychýlení křivky (tzv. Cobbův úhel) Také ji můžeme dělit na strukturální a nestrukturální. Strukturální skolióza se na rentgenu projevuje změnou na obratlech (jejich pootočením, nedovyvinutím obratle, klínovitým tvarem obratle apod.). Nestrukturální skolióza nemá žádné změny na obratlech, objevuje se například při bolestech zad. Někdy také mluvíme o skoliotickém držení – to se objevuje například při nošení kabelky nebo batohu na jednom rameni nebo pokud si dáme při stoji pohov na jedné noze.

Léčba skoliózy

Léčba je v jednotlivých stádiích (stupních dle Cobba) odlišná.

  • Do 10° nemluvíme o skolióze a žádná léčba obvykle neprobíhá,
  • do 20° křivky probíhá léčba pomocí fyzioterapie(rehabilitace),
  • nad 20° probíhá terapie pomocí korzetů a fyzioterapie(rehabilitace) a
  • nad 40 - 50° operační léčba.

Mezi nejčastěji používané fyzioterapeutické metody používané pro léčbu skoliózy patří Klappovo lezení, cvičení dle Schrottové a Vojtova reflexní lokomoce. Při skolióze není potřeba omezovat pohybové a sportovní aktivity, nedoporučují se pouze jednostranné sporty jako je tenis, squash, florbal, hokej apod.

Stanovení diagnózy

skolioza predklon 179x300

Skolióza při předklonu

Abychom mohli říct, že se jedná o skoliózu, je potřeba provést rentgen páteře. Laicky lze skoliózu poznat při předklonu, kdy se objeví na jedné straně trupu mírný hrb (gybus, viz obrázek). Skoliózu lze vyléčit pouze operací, ale při pravidelném cvičení a případně při nošení korzetu lze zabránit zhoršování nemoci a udržení maximální pohyblivosti a funkčnosti. Pravidelné cvičení je také prevencí bolestí zad.

Další obtíže

Skolióza se při vzniku sama o sobě bolestí neprojevuje, ale bolesti zad se mohou objevit později. Pokud je zakřivení páteře velké, může se projevit nežádoucí vliv na orgánech uložených v hrudním koši (srdce a plíce), který se projevuje například snížením výkonnosti. Neméně problematické je také estetické hledisko, při větším zakřivení např. nesedí oblečení. 

 

Informace uvedené v tomto článku nejsou a nemohou sloužit jako náhrada konzultace s fyzioterapeutem nebo lékařem. Prosíme, nepoužívejte tento článek ke stanovení Vašeho zdravotního stavu ani jako návod pro léčbu Vašich obtíží. Ve všech případech týkajících se Vašeho zdraví se poraďte se svým fyzioterapeutem nebo lékařem. Naše zařízení nabízí konzultace v trvání 10 – 20 minut ZDARMA, neváhejte a objednejte se:

Objednejte se

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Prostor pro vaši zprávu

Odpovězte prosím na kontrolní otázku
Jaká je slovní odpověď na příklad 3+5= 

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.